Zamów bezpłatną próbkę Białe kropki
Inteno
Nietrzymanie moczu - czym jest i kogo dotyczy problem?
02.12.2019
Opieka

Nietrzymanie moczu - czym jest i kogo dotyczy problem?

Nietrzymanie moczu to niekontrolowane, częściowe lub całkowite opróżnianie naszego  pęcherza moczowego. Wyprodukowany przez nasze nerki  mocz zostaje przetransportowany do pęcherza moczowego, który ma kształt worka ze ściankami zbudowanymi z mięśni. Napływ moczu wypełnia nasz pęcherz. Mięśnie usytuowane w dnie miednicy zatrzymują ten proces otaczając cewkę moczową i stopniowo wokół niej się zaciskając. W momencie gdy pęcherz jest napełniony do naszego mózgu dociera informacja i w tym właśnie momencie czujemy potrzebę oddania moczu. W kolejności mózg wysyła sygnał do mięśni miednicy. Te rozluźniają się i przestają zamykać cewkę moczową. W następstwie mięśnie pęcherza ulegają skurczom, co skutkuje świadomym opróżnieniem pęcherza.
Na każdym z tych omówionych etapów działania mogą nastąpić nieprawidłowości, skutkujące nietrzymaniem moczu. Problem ten dotyczy w większości kobiet i następuje najczęściej z wiekiem. Statystycznie jest to jedna na pięć kobiet, które przekroczyły 40 rok życia. Tu wyróżniamy dwa typy nietrzymania moczu z objawami nagłego parcia. 
Wysiłkowe nietrzymanie moczu. Jest najczęściej spotykanym schorzeniem. Powodem jest osłabienie mięśni dna miednicy, nie zaciskających się we właściwy sposób cewki moczowej . Powoduje to bezwiedne i nieświadome wyciekanie moczu z pęcherza, na skutek rosnącego w nim ciśnienia. Problem dotyczyć może osób, które podejmują wysiłek fizyczny, ale nie tylko. Może nastąpić w trakcie napadów kaszlu, kichania lub śmiania. Najczęstszym powodem osłabienia mięśni dna miednicy są ciąże i porody, menopauza oraz w niektórych wypadkach przebyte operacje o charakterze ginekologicznym. Dodatkowo przyczyną jest wiek pacjenta - z wiekiem nasze mięśnie słabną, oraz otyłość osłabiająca nasze mięśnie.
Nietrzymanie moczu z naglącym parciem. To nieprawidłowa i nadmierna aktywność mięśni pęcherza. Charakteryzuje się bardzo silną, naglącą potrzebą błyskawicznego oddania moczu, do czego bardzo szybko, bo w interwale kilku sekund dochodzi. Objawy te występują w paru sytuacjach. Jest to na przykład zmiana pozycji ciała, behawioralne reagowanie na dźwięki (odgłos spuszczania wody w toalecie), czy też  w trakcie odbywania  stosunku płciowego. Parcie na pęcherz następuje niezależnie od pory dnia. Do nietrzymania moczu z naglącym parciem dochodzi, w momencie gdy nasz pęcherz kurczy się zbyt szybko i zanim zostanie wypełniony i otrzyma sygnał z mózgu o potrzebie opróżnienia. W dominującej większości przypadków przyczyna takiego zachowania pęcherza jest nieznana i rozpoznawana jako zespół nadpobudliwego (nadreaktywnego) pęcherza.
Pamiętajmy o tym że:
Nietrzymanie moczu jest zawsze objawem nieprawidłowym i nie dotyczy tylko starzenia się. W wypadku zaobserwowania objawów należy zgłosić się do lekarza rodzinnego, ginekologa lub urologa.

Pozostałe artykuły